Βραβεία Όσκαρ 2021: Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν

Βραβεία Όσκαρ 2021: Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν


Δείτε τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Όσκαρ 2021.

Μετά από πολλές καθυστερήσεις και αναβολές λόγω της πανδημίας, δόθηκαν στη δημοσιότητα οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Όσκαρ 2021.

Τις υποψηφιότητες για 93α ετήσια βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών ανακοίνωσαν η ηθοποιός Priyanka Chopra Jonas και ο τραγουδιστής Nick Jonas μέσω livestream μετάδοσης που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 15 Μαρτίου.

Τις περισσότερες υποψηφιότητες για τα Βραβεία Όσκαρ 2021 συγκέντρωσε η ταινία «Mank» του Netflix, η οποία προτείνεται σε 10 κατηγορίες, συμπεριλαμβανομένων εκείνον για τον Καλύτερο Σκηνοθέτη (David Fincher), τον Α’ Ανδρικό Ρόλο (Gary Oldman) και τον Α’ Γυναικείο Ρόλο (Amanda Seyfried), αλλά και για την Καλύτερη Ταινία.

Ακολουθούν με έξι υποψηφιότητες οι ταινίες «The Father», «Judas and the Black Messiah», «Minari», «Nomadland», «Sound of Metal» και «The Trial of the Chicago 7», ενώ το «Promising Young Woman» του Emerald Fennell έλαβε πέντε υποψηφιότητες.

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Βραβείων Όσκαρ είναι υποψήφιες δύο γυναίκες για τον τίτλο του Καλύτερου Σκηνοθέτη, καθώς το βραβείο διεκδικούν η Chloé Zhao («Nomadland») και η Emerald Fennell («Promising Young Woman»).

Όσον αφορά τις μουσικές κατηγορίες, το «Fight for You» της H.E.R. από την ταινία «Judas and the Black Messiah» προτείνεται για το Καλύτερο Πρωτότυπο Τραγούδι.

Επίσης οι συνθέσεις που έγραψαν ο Trent Reznor και ο Atticus Ross των Nine Inch Nails μαζί με τον Jon Batiste για την ταινία κινουμένων σχεδίων «Soul» είναι υποψήφιες για την Καλύτερη Πρωτότυπη Μουσική Επένδυση, ενώ τα μέλη των Nine Inch Nails έχουν μία ακόμα υποψηφιότητα στην ίδια κατηγορία με το soundtrack της ταινίας «Mank».

Η τελετή απονομής των Βραβείων Όσκαρ 2021 είναι προγραμματισμένη για τις 25 Απριλίου. Τη βραδιά θα φιλοξενήσουν ο σιδηροδρομικός σταθμός «Union Station» και το «Dolby Theatre» του Λος Άντζελες.

Οι υποψηφιότητες για τα Βραβεία Όσκαρ 2021

Best Picture (Καλύτερη Ταινία)

«The Father» (Sony Pictures Classics)
«Judas and the Black Messiah» (Warner Bros.)
«Mank» (Netflix)
«Minari» (A24)
«Nomadland» (Searchlight Pictures)
«Promising Young Woman» (Focus Features)
«Sound of Metal» (Amazon Studios)
«The Trial of the Chicago 7» (Netflix)

Best Director (Καλύτερος Σκηνοθέτης)

Thomas Vinterberg («Another Round»)
David Fincher («Mank»)
Lee Isaac Chung («Minari»)
Chloé Zhao («Nomadland»)
Emerald Fennell («Promising Young Woman»)

Best Actor in a Leading Role (Α’ Ανδρικός Ρόλος)

Riz Ahmed («Sound of Metal»)
Chadwick Boseman («Ma Rainey’s Black Bottom»)
Anthony Hopkins («The Father»)
Gary Oldman («Mank»)
Steven Yeun («Minari»)

Best Actress in a Leading Role (Α’ Γυναικείος Ρόλος)

Viola Davis («Ma Rainey’s Black Bottom»)
Andra Day («The United States v. Billie Holiday»)
Vanessa Kirby («Pieces of a Woman»)
Frances McDormand («Nomadland»)
Carey Mulligan («Promising Young Woman»)

Best Actor in a Supporting Role (Β’ Ανδρικός Ρόλος)

Sacha Baron Cohen («The Trial of the Chicago 7»)
Daniel Kaluuya («Judas and the Black Messiah»)
Leslie Odom Jr. («One Night in Miami»)
Paul Raci («Sound of Metal»)
Lakeith Stanfield («Judas and the Black Messiah»)

Best Actress in a Supporting Role (Β’ Γυναικείος Ρόλος)

Maria Bakalova («Borat Subsequent Moviefilm»)
Glenn Close («Hillbilly Elegy»)
Olivia Colman («The Father»)
Amanda Seyfried («Mank»)
Yuh-jung Youn («Minari»)

Best Animated Feature Film (Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων)

«Onward» (Pixar)
«Over the Moon» (Netflix)
«A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon» (Netflix)
«Soul» (Pixar)
«Wolfwalkers» (Apple TV Plus/GKIDS)

Best Adapted Screenplay (Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο)

«Borat Subsequent Moviefilm»
«The Father»
«Nomadland»
«One Night in Miami»
«The White Tiger»

Best Original Screenplay (Καλύτερο Πρωτότυπο Σενάριο)

«Judas and the Black Messiah»
«Minari»
«Promising Young Woman»
«Sound of Metal»
«The Trial of the Chicago 7»

Best Original Song (Καλύτερο Πρωτότυπο Τραγούδι)

«Fight for You» από το «Judas and the Black Messiah» (H.E.R.)
«Hear My Voice» από το «The Trial of the Chicago 7» (Celeste Waite)
«Húsavík» από το «Eurovision Song Contest»
«Io Si (Seen)» από το «The Life Ahead» (Laura Pausini)
«Speak Now» από το «One Night in Miami» (Leslie Odom, Jr.)

Best Original Score (Καλύτερη Πρωτότυπη Μουσική Επένδυση)

«Da 5 Bloods» – Terence Blanchard
«Mank» – Trent Reznor, Atticus Ross
«Minari» – Emile Mosseri
«News of the World» – James Newton Howard
«Soul» – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Sound (Καλύτερος Ήχος)

«Greyhound»
«Mank» – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
«News of the World» – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett
«Soul» – Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker
«Sound of Metal» – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh

Best Costume Design (Καλύτερος Ενδυματολογικός Σχεδιασμός)

«Emma» – Alexandra Byrne
«Mank» – Trish Summerville
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Ann Roth
«Mulan» – Bina Daigeler
«Pinocchio» – Massimo Cantini Parrini

Best Animated Short Film (Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους)

«Burrow» (Disney Plus/Pixar)
«Genius Loci» (Kazak Productions)
«If Anything Happens I Love You» (Netflix)
«Opera» (Beasts and Natives Alike)
«Yes-People» (CAOZ hf. Hólamói)

Best Live-Action Short Film (Καλύτερη Live-Action Ταινία Μικρού Μήκους)

«Feeling Through»
«The Letter Room»
«The Present»
«Two Distant Strangers»
«White Eye»

Best Cinematography (Καλύτερη Φωτογραφία)

«Judas and the Black Messiah» – Sean Bobbitt
«Mank» – Erik Messerschmidt
«News of the World» – Dariusz Wolski
«Nomadland» – Joshua James Richards
«The Trial of the Chicago 7» – Phedon Papamichael

Best Documentary Feature (Καλύτερο Ντοκιμαντέρ)

«Collective» (Magnolia Pictures & Participant)
«Crip Camp» (Netflix)
«The Mole Agent» (Gravitas Ventures)
«My Octopus Teacher» (Netflix)
«Time» (Amazon Studios)

Best Documentary Short Subject (Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)

«Colette» (Time Travel Unlimited)
«A Concerto Is a Conversation» (Breakwater Studios)
«Do Not Split» (Field of Vision)
«Hunger Ward» (MTV Documentary Films)
«A Love Song for Latasha» (Netflix)

Best Film Editing (Καλύτερο Μοντάζ)

«The Father» – Yorgos Lamprinos
«Nomadland» – Chloé Zhao
«Promising Young Woman» – Frédéric Thoraval
«Sound of Metal» – Mikkel E.G. Nielsen
«The Trial of the Chicago 7» – Alan Baumgarten

Best International Feature Film (Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία)

«Another Round» (Δανία)
«Better Days» (Χονγκ Κονγκ)
«Collective» (Ρουμανία)
«The Man Who Sold His Skin» (Τυνησία)
«Quo Vadis, Aida?» (Βοσνία και Ερζεγοβίνη)

Best Makeup and Hairstyling (Καλύτερο Μακιγιάζ & Μαλλιά)

«Emma» – Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze
«Hillbilly Elegy» – Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson
«Mank» – Kimberley Spiteri, Gigi Williams, Colleen LaBaff
«Pinocchio» – Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

Best Production Design (Καλύτερος Σχεδιασμός Παραγωγής)

«The Father» – Production Design: Peter Francis / Set Decoration: Cathy Featherstone
«Ma Rainey’s Black Bottom» – Production Design: Mark Ricker / Set Decoration: Karen O’Hara and Diana Stoughton
«Mank» – Production Design: Donald Graham Burt / Set Decoration: Jan Pascale
«News of the World» – Production Design: David Crank / Set Decoration: Elizabeth Keenan
«Tenet» – Production Design: Nathan Crowley / Set Decoration: Kathy Lucas

Best Visual Effects (Καλύτερα Οπτικά Εφέ)

«Love, Monsters» – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox
«The Midnight Sky» – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins
«Mulan» – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
«The One, Only Ivan» – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
«Tenet» – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher





Source link

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE